Rakovina… infarkt… mrtvice… mluví se o nich stále a všichni se jich bojí jako největších zabijáků lidstva. Ale je zde ještě jeden, o kterém se mluví mnohem méně a není o nic méně nebezpečný, možná právě naopak. Jde o narůstající odolnost bakterií vůči antibiotikům a hrozbu, že brzy můžeme hromadně umírat ne běžné infekce. Jednou z příčin je, že až v 50 % případů lékaři předepisují antibiotika nevhodně nebo zcela zbytečně. Podle údajů WHO v roce 2019 zemřelo kvůli nákaze rezistentními bakteriemi 1,27 milionu lidí. Experti odhadují, že do roku 2050 stoupne počet úmrtí způsobených antibiotickou rezistencí až na 10 milionů ročně.
Několik zajímavých článků ta toto téma si můžete přečíst zde:
Velkým problémem je také fakt, že od 80. let 20. století není k dispozici žádná nová třída antibiotik.Velkým farmaceutickým firmám se do jejich výroby nechce.Antibiotika jsou totiž relativně levné léky a již několik společností v posledních letech oznámilo, že s výzkumem a vývojem antibiotik končí, protože není finančně zajímavý. (viz například článek v Chemistry World z července 2018 a zpráva OECD za rok 2018: https://www.chemistryworld.com/news/novartis-exit-from-antibiotics-a-setback-for-race-against-resistance/3009316.article) Podle odhadu vypracovaného při nedávném projektu financovaném společným podnikem pro provádění společné technologické iniciativy pro inovativní léčiva, by uvedení nového syntetického ATB na trh mohlo přijít farmaceutickou společnost až na 1 miliardu EUR.
Paradoxem je, jak už to tak bývá, že řešení existuje a je všude kolem nás. Jednou z možných a efektivních cest totiž je obrátit se k přírodě, která prokazatelně nabízí širokou škálu možností boje proti bakteriím. V posledních několika letech bylo ve vědeckých časopisech publikováno více než 6000 (!) odborných publikací zabývajících se výzkumem protibakteriálních účinků rostlin (https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/33488385/)
A proto vznikla česká firma BIONAMED, která se rozhodla změnit toto paradigma, hledat a najít způsoby, jak narůstající hrozbu odolnosti vůči antibiotikům zastavit či alespoň zbrzdit. A tím zabránit katastrofě v podobě naprosté neúčinnosti antibiotik.
Vývoj rostlinného léčivého přípravku musí však splňovat přísná kritéria stanovená právními předpisy. Jak již bylo uvedeno výše, tento postup vyžaduje obrovské finanční prostředky a trvá mnoho let. Firma BIONAMED se přesto rozhodla jít tímto směrem a na vývoji nových léčiv – přírodních antibiotik – aktivně spolupracuje s Ústavem přírodních léčiv Farmaceutické fakulty MU v Brně, s Fakultou veterinárního lékařství veterinární univerzity v Brně a také s Ústavem Klinické mikrobiologie a antibiotickým centrem VFN Praha. V brněnském Campusu již probíhá stavba nového BIOPharma Hub-u, který bude také centrem vývoje a výroby inovativních léčiv.
Jako první krok na této cestě firma BIONAMED vyvinula a dala na trh přípravky ABIOBAC, které obsahující extrakty z rostlin s protibakteriálními účinky a zároveň podporují imunitní systém.
Pokud vás tato problematika zajímá, další informace najdete na stránkách: www.bionamed.com