Na toto téma bylo toho napsáno i řečeno víc než dost.
Protichůdné názory mají často i odborníci.
Pokusím se zde krátce popsat fakta, která jsou více méně zcela zřejmá a na jejich základě doporučit jaký postoj má vlastně člověk k pandemii zaujmout.
Na úvod si nemohu odpustit poznámku : „svět se zbláznil“.
Ano, v první fázi jsme nevěděli co se děje, nedalo se spolehnout na to, že informace přicházející z Číny jsou spolehlivé , tudíž prvotní reakce společnosti na virus těžko můžeme považovat za přehnané. Nikdo nevěděl naprosto přesně co můžeme od viru čekat. Nyní, po více než půl roce, ale máme informací o charakteru a způsobech šíření viru dost na to abychom svoje chování mohli nastavit správně. Přesto často vidíme zcela šílená opatření, nemající logiku. (Naposledy včera .vyhánění lidí z pláží na Mallorce vrtulníkem, zřejmě aby z volného prostranství, kde je nakažení téměř vyloučeno, zalezli do vnitřních prostor kde se nakazí snadněji). Tohle je pandemie některých epidemiologů, kteří celý svůj život byli zalezlí v kanceláři a bezvýznamní, ovšem nyní z titulu své odbornosti dostali moc rozhodovat a tak si to mnozí z nich užívají. A politici je poslouchají, jelikož se bojí reakce voličů, neví….
Pravda je taková:
Koronavirus SARS-CoV-2 způsobující onemocnění Covid19, je ve své podstatě velice milosrdný virus. Jeho cílem není svého hostitele zabít, jeho nejsilnější stránkou je jeho chytrá taktika s cílem šířit se co nejvíce to jde (a k tomu by mu rozhodně zabití své oběti nepomohlo) .Tento vir zabíjí hlavně lidi jinak vážně nemocné, děti prakticky vůbec. Zde je vhodné také připomenout, že i obezita je velmi vážná nemoc, která postupně ničí celé tělo, co mnoha lidem stále úplně nedochází, jak je vidět z neustále roztoucího počtu težce obézních lidí v naší populaci.Tak snad si to i díky této pandemii nekteří uvědomí.
A podle mne nám navíc prostřednictvím tohoto viru příroda vzkazuje – zpomalte ! Vlastně mu můžeme být vděční. Je to slabý virus, který nám má otevřít v mnoha ohledech oči a připravit se na možné mnohem horší varianty v budoucnu.
Co se týka rizik – výzkum, který započítal úmrtí z celkového počtu nakažených včetně nenahlášených případů, naznačuje, že covid-19 zabíjí asi 0,3 až 1,5 procenta nakažených lidí. Většina studií zpřesňuje tento podíl na 0,5 až jedno procento. To znamená, že z každého tisíce nakažených lidí průměrně zemře pět až deset nemocných. Tento odhad naznačuje, že nový koronavirus je sice smrtelnější než běžná sezonní chřipka, kde se jedná o úmrtnost v úrovni 0,1 procenta, ale současně není tak smrtící jako ebola a další nakažlivé nemoci, které se objevily v posledních letech. Na SARS zemřelo 774 lidí, na MERS 858 a ebole podlehlo více než 11 300 lidí.Nejde však jen o to, jaká je úmrtnost mezi nakaženými. Jde také o to, jak nakažlivá daná choroba je.
A jak se ukazuje typickou vlastností covid-19 je, že nemoc je velmi nakažlivá. Výraznou měrou se na tom podepisuje fakt, že nakažený člověk v prvních dnech šíří virus, přesto, že ještě nemá vůbec žádné příznaky nemoci – v tom je zákeřnost nemoci Covid 19.To je také to, co dělá tento vir nebezpečným. Jeho hlavní nebezpečí spočívá v tom, že se velké množství lidí nakazí a tím dojde k přetížení zdravotního systému a taky zanedbání léčby všech ostatních nemocí.
A jak se tedy máme nyní chovat ?
Nebát se .
Pokud budeme striktně dodržovat všechna opatření – při vzájemném blízkém kontaktu nosit roušky, používat rukavice a desinfekci, pak virus prakticky nemá šanci šířit se .
Vláda by měla nařizovat protiepidemiologická opatření regionálně, podle semaforu a podle výskytu vážných průběhů onemocnění (ne podle počtu nakažených).
Časem ( i s přispěním očkování) se z něj stane málo významný coronavir kterých je kolem nás spousta.